Ismeretterjesztő

Mit nevezünk tisztatérnek?​

Az olyan nagy tisztaságú tereket, amelyekben a porszennyezettséget, légátöblítést, letisztulási időt, hőmérsékletet (esetleg páratartalmat), belső nyomást szigorú előírások alapján tervezik és folyamatosan kontrollálják, tisztatereknek nevezzük. A tisztaterek feladata, hogy garantálják a technológiai folyamatok megfelelőségéhez szükséges mesterséges környezetet.

Tisztatereket alkalmaznak a gyógyszergyártásban, autóiparban, űrtechnikában, mikroelektronikában, radioaktív terek esetén, kórházakban, műtőkben, laborokban, steril termékeket előállító üzemekben, étrend kiegészítők gyártásakor, stb. Tehát manapság már egyre több területen, ahol a technológia ezt megköveteli. Ahol fontos, hogy a termékbe ne keveredjen szennyezettséget okozó porrészecske (pl. gyógyszer, monitorok kijelzője). De van, hogy a tisztateret éppen a dolgozók védelmében kell kialakítani, amely védi őket a szálló portól és a baktériumoktól, vírusoktól.

Ezen speciális tereket két csoportra is bonthatjuk céljukat tekintve:

  • a szálló por koncentrációját kell csökkenteni és a letisztulási időt rövidíteni. Ide tartoznak pl. a mikroelektronikai üzemek, autóipar
  • a szálló porhoz tapadó mikróbákat kell kiszűrni. Ide tartoznak pl. a gyógyszergyárak, műtők, géntechnológia

A fent említett paramétereket vagy kézi naplózással vagy automatikus épületfelügyeleti rendszerrel monitorozzák, így azok utólag visszakövethetők, utólag nem manipulálhatók.

Tisztasági besorolások és szabványok

A tisztaterek jellemzésére leggyakrabban az ISO-14644  szabvány által javasolt kategóriákat alkalmazzák, de különféle amerikai és európai szabványok is léteznek. Amerikában jelenleg a US FED STD 209E szabvány van érvényben, Németországban pedig a VDI-Richtlinie 2083.

A tisztatereket a levegőben található szálló részecskék mennyisége és mérete alapján  különböztetjük meg. Például az 1000-as osztály azt jelenti az amerikai szabvány alapján, hogy egy köbláb levegőben a 0,5 μm vagy annál nagyobb részecskékből maximum 1000 darab van.

tisztateri_szabványok

Mit tartalmaz a GMP előírás?

A gyógyszergyártás minőségi kritériumait összesítő leírás, ajánlás. A  gyógyszergyártási  engedély  jogosultjának  biztosítania  kell,  hogy  az  általa  gyártott termékek megfelelőek legyenek arra a célra, amire szánták őket, és hogy a forgalomba hozatali engedély követelményeinek eleget tegyenek. Ezen kívül, ezek a termékek ne veszélyeztessék  a  betegeket  azzal,  hogy  nem  kielégítő  a  biztonságuk,  a  minőségük vagy a hatékonyságuk.

A  minőséggel  kapcsolatos  ügyek  megbízható  megoldására  olyan  egységesen szervezett  és  hibátlanul  működő  minőségbiztosítási  rendszerre  és  minőségellenőrzésre  van  szükség,  amelybe  a  GMP  –  vagyis  a  Helyes  Gyógyszergyártási Gyakorlat – nemzetközi szabályai is beépültek.

A Helyes Gyógyszergyártási Gyakorlat (GMP) a minőségbiztosításnak az a része, amelynek  betartásával  elérhető,  hogy  a  termékeket  mindenkor  olyan  minőségi követelmények  szerint  gyártsák és ellenőrizzék,  amelyek  alkalmazása  biztosítja,  hogy ezek a termékek a forgalomba hozatali engedély követelményeinek eleget tegyenek és megfeleljenek arra a célra, amire szánták. A GMP követelményei a gyártáson kívül a minőségellenőrzésre is vonatkoznak. A GMP előírásai szerint négy tisztasági csoportot különböztetünk meg az alábbiak szerint:

gmp_tablazat